מכונית היברידית מול רכב חשמלי.

כל מה שאתם צריכים לדעת

מכונית היברידית מול רכב חשמלי. כל מה שאתם צריכים לדעת

מה עושה מכונית להיברידית האם היא עדיפה על רכב חשמלי? כמה כסף אפשר לחסוך וכיצד. הנה כל התשובות

אף פעם בכל ההיסטוריה של תעשיית הרכב לא היה שינוי כה משמעותי שמתרחש כל-כך מהר. אם חושבים על זה לרגע – עדיין (אפילו ברגע זה) יורדות מקו היצור מכוניות שהמנוע שלהן הומצא לפני יותר ממאה שנים. אותו מנוע בנזין או דיזל הדוחסים תערובת של דלק ואוויר לתוך צילינדר, התערובת עושה "בום" מניצוץ והתפשטות הגזים דוחפת בוכנה הלוחצת עם זרוע (טלטל בעגה המקצועית) על גל ארכובה שמחליף את התנועה הקווית של הבוכנה בתנועה סיבובית שזו – אחרי שעוברת דרך תיבת הילוכים מגיעה לבסוף גם לגלגלים. קקופוניה מכאנית של העידן התעשייתי שהיא לא רק מאד בזבזנית ומפיקה מעט אנרגיה ביחס למה שיוצר אלא גם מזהמת מאד. ועכשיו נא לחשוב: "חשמל".

 

מה זה רכב היברידי?

באנר ראשי

מה הופך מכונית רגילה לרכב היברידי? התשובה טמונה בשם: "היברידי" או בעברית "כלאיים". זו מכונית שבנוסף למנוע הבנזין או הדיזל שבה יש גם מנוע חשמלי אשר מסייע או ממש מניע את המכונית. גם בנזין וגם חשמל לכן "היברידי".
לא כל המכוניות ההיברידיות זהות. יש כמה רמות גם בעניין הזה ובגדול אפשר (כמו בצבא) לחלק אותן לשלוש:

היברידי "לייט" – עם מערכות חשמל של 48V ומצברים קטנים אשר מיועדות לאפשר זמנים ארוכים יותר שבהם מנוע הבנזין המזהם לא יפעל. למשל כשעומדים בפקקים ולפעמים גם לסייע לזינוק מהמקום – כך שאפשר להשתמש במנוע בנזין קטן יותר ופחות מזהם.

היברידי "רגיל" – במקרה הזה המערכת החשמלית משמעותית יותר. היא יכולה להניע בעצמה את המכונית בתנאים של עומס נמוך, כמו שיוט ובפקקים. יש מערכות היברידיות עם שני מנועים חשמליים לרכבי פנאי. אלו המכוניות הנפוצות ביותר בישראל והבולטת שבהן היא יונדאי איוניק – רבת המכר בשוק שלו. המכוניות ההיברידיות האלה אינן זקוקות לטעינה מרשת החשמל אלא הן נטענות מכוח מנוע הבנזין וממחזור אנרגיה במורדות ובבלימה.

היברידי "נטען" – PHEV בעגה המקצועית. כאן המערכת החשמלית משמעותית ביותר. אפשר לנסוע עשרות קילומטרים רק על חשמל. ולהגיע למהירות של 100 קמ"ש ויותר מבלי שמנוע הבנזין כלל יותנע. כדי לנצל את היכולת הזו צריך לטעון את הרכב מרשת החשמל – משקע ביתי רגיל או מעמדת טעינה ייעודית לרכב חשמלי. עם טווח של בין 30 ל-50 קילומטרים תוכלו להעביר שבוע של נסיעות "בית-עבודה-בית" מבלי לשרוף כלל בנזין.

 

רכב היברידי – קרינה

עבר הלא רחוק הועלו חששות לגבי חשיפה לקרינה אלקטרומגנטית. וההיגיון אומר שאם יש סוללות גדולות, מנועים חזקים וקווי מתח עבים סביב הנוסעים – כל זה עשוי ליצור חשיפה מסוכנת. אבל הממצאים בפועל לא מאשרים את החששות האלה (כך על פי הקונסיומר ריפורט בארה"ב שבחן 13 מכוניות ודווקא זו שפלטה הכי הרבה קרינה הייתה לא היברידית). למעשה כל מכשיר חשמלי שאנו מפעילים, מפנס ועד מדפסת, יוצר קרינה אלקטרומגנטית ועובדה היא שאין רף מדעי שממנו אפשר לומר שהקרינה הזו אכן מסוכנת לבני אדם.

 

היברידי מול חשמלי – חסרונות

סרון משמעותי של מכונית היברידית מול רכב חשמלי הוא כפל המערכות. אם יש לרכב חשמלי מערכת הנעה שמורכבת מסוללה ומנוע – הרי שלמכונית היברידית יש סוללה ומנוע חשמליים אבל גם מיכל דלק ומנוע בנזין. אז יש קנס בצורה של משקל עצמי גבוה יותר ודברים נוספים. למשל: צמצום נפח תא המטען כדי לאכלס את המצבר. חסרון בולט נוסף בתחום התחזוקה – כי להיברידי יש עדיין מנוע בנזין הדורש טיפול תקופתי: שמנים, מסננים, מצתים, כיוונים ועוד. כל זה לא קיים במנוע חשמלי.

בואו נדבר קצת על מיסים. גם מיסי הקניה ושווי השימוש יקרים יותר בהיברידי מול הרכב החשמלי שנהנה מעידוד יותר..מעודד, מצד המדינה. המספרים נראים כך: רכב רגיל ממוסה ב-83%, רכב היברידי ממוסה ב-45%, רכב היברידי PHEV (ציון ירוק עד 100) ממוסה ב-25% ואילו רכב חשמלי ממוסה ב-10% בלבד.

שווי השימוש הוא סכום הנזקף להכנסות של עובד אשר מקבל רכב ממקום העבודה. המדינה רואה בקבלת הרכב הטבה ששווה כסף ומטילה על העובד מס. על רכב בנזין רגיל עובד ישלם מס בשיעור של 2.48% משווי הרכב. למשל אם הוא נוסע ביונדאי אלנטרה העולה 135 אלפי שקלים – יהיה עליו לשלם מדי חודש 3,348 שקלים שווי שימוש. כדי לעודד מעבר לכלי רכב היברידיים, חשמליים ובאופן כללי מזהמים פחות המדינה נותנת תמריצים. כך למשל עובד שמקבל רכב היברידי רגיל מקבל הנחה של 500 שקלים בשווי השימוש. עובדים אשר יקבל רכב היברידי נטען – PHEV – או רכב חשמלי ייהנו מהנחה משמעותית של 1010 שקלים.

צפו ביונדאי סונטה היברידית Sonata Hybrid

 


 

מה זה רכב חשמלי?

לזה יש תשובה פשוטה מאד. מכונית שההנעה שלה היא חשמלית בלבד. ללא שום סוג של מנוע בנזין להנעה או כגנרטור ליצרת חשמל on board וטעינת מצברים. בדיוק כמו המכונית על-שלט של הילדים רק בממדים של ילדים גדולים. הכוח להניע את המכונית מגיע מסוללה גדולת ממדים וזו מזינה מנוע יחיד או שני מנועים לטווחים של 200 קילומטרים ויותר. יש דגמים שיוצריהם טוענים לטווח של 400 קילומטרים ורבים אחרים לטווח של 300 קילומטרים.

המכונית החשמליות לא פולטות כלל מזהמים היכן שהן נוסעות. גם חתימת הרעש שלהן מזערית בהעדר מערכת פליטה ווקאלית. הזיהום נותר בתחנת הכוח המפיקה את החשמל – אשר בינתיים בישראל אינו הכי נקי, לפחות עד שנעבור ליצור מלא מגז ומאנרגיות מתחדשות אחרות כמו שמש ורוח.

ללא צורך כלל לבקר בתחנת תדלוק – החיסכון יגיע כבר מהטעינה הראשונה. כשהעלות היא של כ-60 אג' לקוט"ש מול 6 שקלים לליטר בנזין 95 אוקטן. אם הרכב שלכם צורך היום כ-10 קילומטרים לליטר אזי העלות שלכם ל-1,000 קילומטר תעמוד על 600 שקלים. מול זה לפי צריכה אופיינת של רכב חשמלי תשלמו ל-1,000 קילומטרים רק 122 שקלים. זהו חסכון עצום של 478 שקלים. או לפי חישוב שנתי של 20,000 קילומטרים בשנה – 9,560 שקלים בשנה.

גם אם מדובר ברכב תפעולי. כזה הנוסע בשטח תחום ומוגדר, לרכב חשמלי יש יתרון. בעבר רכב תפעולי חשמלי היה כלי מוזר וגמלוני שדרש זמני טעינה ארוכים וצויד בעשרות קילוגרמים של מצברי עופרת כבדים. כיום השיפור בטווח, ובאיכות הכללית הופך רכב תפעולי חשמלי לבחירה אידיאלית לתנועה בתוך מתחמי תעשיה גדולים, אזורי אחסון שפליטת אגזוז עשויה לפגוע בתוצרת שבהם וכמובן לשפר את הפריון על ידי חסכון ושחרור מהצורך לתדלק ולהחזיק צובר גדול של בנזין או סולר בחצר המפעל.

 

טעינת רכב חשמלי

חברות רכב רבות נותנות היום – כחלק מעסקת רכישת רכב חשמלי חדש – גם עמדת טעינה ייעודית. לא כל עמדות הטעינה זהות: הביתיות מסוגלת לספק 7 עד 22 קוט"ש לטעינה, אלה במרחבים ציבוריים יספקו כ-44 קוט"ש ויש עמדות מהירות המספקות 75, 150 ואפילו 350 קו"ש אבל כדי לנצלן צריך מכונית חשמלית מדור ומדגם שמסוגל לקבל עוצמה כזו. למרבה המזל אין חשש כי בטעות "תטגן" את הרכב שלך כי מי ששולט בעוצמת ומהירות הטעינה זו מערכת הניהול של הרכב ולא עמדת הטעינה עצמה.

עמדת טעינה לרכב חשמלי בבית היא דבר נוח מאד. אם החניה היא בבית פרטי העניין פשוט למדי. אם מדובר בבית דירות העסק הופך למורכב יותר. צריך שהחניה תהיה רשומה בטאבו, צריך אישור מהדיירים לגבי פגיעה פוטנציאלית במראה של הבניין, צריך הפרדה מחשבון רשת החשמל הציבורית כדי לבטל את ההתנגדויות של השכנים הכי טרחנים וקשים. כל אלו הם פתרונות שמגיעים מספקית עמדות הטעינה. חשמלאי מטעמה בוחן ומכין את התשתית והטכנולוגיה של העמדות מאפשר הפרדה ודיווח בזמן אמת של צריכת החשמל של עמדת הטעינה ואפילו חיוב מידי – כדי להרגיע את השכנים.

צפו ביונדאי איוניק חשמלית – Ioniq EV

כתבות נוספות

סרטים, הפתעות ועידכונים
אנחנו משקיעים, אז כדאי לכם.