הכן רכבך לחורף

בכל סתיו כולנו מופתעים מזה שפתאום יורד גשם, הכבישים רטובים והתנאים משתנים בבת אחת. השנה תוכלו להגיע מוכנים ולדאוג להכנת הרכב לחורף למען בטיחותכם. כך תהיו מוכנים לגשם:

בישראל אין עונות מעבר, לפחות לא כמו שאנו מדמיינים מאירופה או ארה"ב: ימים ארוכים של שלכת, חודשים של נעימות מטפטפת וקרירות שמאפשרת לכולם להתלבש יפה ולא להזיע. בישראל העונות מתחלפות בבת אחת. יום אחד חום של 30 מעלות ולמחרת גשם סוחף והטמפרטורות צונחות מבלי להתחשב בכלל שעוד לא הורדתם את שמיכת הפוך מהארון. מי שעוד מופתעת מהשינוי החד במזג האוויר זו המכונית – והיא מושפעת הרבה יותר ממה שאתם עשויים לחשוב.

 

הכנת רכב לחורף

בקיץ קורים כל מיני דברים לרכב. בעיקר בזכות השמש והחום הכבד. גומיות מתייבשות ואיתם גם המגבים שידעו ימים טובים יותר. מגב שהתייבש לא יסלק ביעילות את הגשם ונתזי המים מהשמשה הקדמית – לכן יש ראשית כל להסתער על החלפת מגבים לרכב במגבים איכותיים. לא חייבים להגיע למוסך כדי להחליף אותם  - יש הנחיות מדויקות להחלפתם בספר הרכב. ואם כבר פתחתם את הספר, הציצו גם בעמוד המורה איך לבדוק ולמלא את נוזל המגבים ובאיזה נוזלים מומלץ להשתמש. רמז: לא סבון כלים. הצמיגים של הרכב סובלים מאד בקיץ. גם כי אנו נוסעים יותר קילומטרים, חופש גדול וזה וגם בשל הטמפ' הגבוהה שמעלה את לחץ האוויר הפנימי של הצמיג. אם כך, זה לא מפתיע לגלות פתאום שלחץ אוויר ירד מאד יחד עם ירידה של 10 מעלות או יותר במזג האוויר. לכן יש לבדוק את לחץ האוויר בצמיגים ולנפחם על פי טבלת לחצי האוויר שברכב או בספר הרכב. אם במפגש האינטימי הזה עם הצמיגים ומשאבת האוויר שמתם לב שסוליית הצמיג כבר שחוקה והחריצים שבה רדודים, שיש סדקים זעירים בדפנות או קרע שמתהווה מאותו טיול בו נישקתם אבן בולטת,  זה הזמן להחליף צמיג. החלפת צמיגים נעשית תמיד אצל צמיגי ויש להחליף לצמיגים רק בעלי המידה ודירוג מהירות ומשקל המותרים ברישיון הרכב. צמיגים "טריים" לקראת החורף זה רעיון נהדר ובעל ערך בטיחותי גדול מאד. אם אתם חושבים שזה מאתגר מדי להתעסק בדברים האלה בעצמכם – גשו למרכז שירות מורשה כדי לבצע בדיקת חורף מקיפה הרבה יותר. שם איש מקצוע יבחן את כל החלקים החשובים של המכונית לקראת הימים של נהיגה בגשם וברטוב. בין אם מדובר בבדיקת בלמים, בדיקת שמן מים וכמובן ביצוע החלפת המגבים והצמיגים אם צריך. באותה ההזדמנות הם יכולים גם להחליף את מסנן האוויר של המזגן. מדוע? מכיוון שהמזגן בעל תפקיד מרכזי בהפשרת האדים מהמשמשות. מסנן אוויר סתום עשוי לצמצם את ספיקת האוויר ולפגוע ביעילות ההפשרה. גם למים שברדיאטור יש חשיבות רבה שכן אלה גם מחממים את תא הנוסעים ויחד עם המזגן מספקים את האוויר החם והיבש הנחוץ להפשרת השמשות.

 

 

נהיגת חורף

לא רק המכונית צריכה "הכן רכבך לחורף". גם אתם הנהגים צריכים לשנות גישה ולעבור למוד נהיגה בו הדינמיות של המכונית שונה מזו שהכרתם בחודשי הקיץ. רמת האחיזה יורדת, מרחקי הבלימה מתארכים, ההיגוי לפעמים נמרח ולא מדויק ומדי פעם בקרת היציבות והמשיכה מצרצרות כשצמיג מאבד אחיזה. מה לעשות? לא רק המכונית צריכה "הכן רכבך לחורף". גם אתם הנהגים צריכים לשנות גישה ולעבור למוד נהיגה בו הדינמיות של המכונית שונה מזו שהכרתם בחודשי הקיץ. רמת האחיזה יורדת, מרחקי הבלימה מתארכים, ההיגוי לפעמים נמרח ולא מדויק ומדי פעם בקרת היציבות והמשיכה מצרצרות כשצמיג מאבד אחיזה. מה לעשות? להוריד קצב - לנהוג "בהתאם לתנאי הדרך" כפי שאנשי החוק אוהבים לציין. לפעמים תרגישו רטט בדוושת הבלם, זו מערכת ה-ABS שנכנסת לפעולה ומונעת נעילת גלגל והחלקה. הרעד בדוושה הוא נורמלי ויש להמשיך וללחוץ עליה עד לעצירה. מים זורמים או עומדים על הכביש זו סכנה אמיתית. אפילו אם הם לא עמוקים מאד. די בשכבה של 2 ס"מ על האספלט כדי לגרום לניתוק הצמיגים מהכביש (תופעה הנקראת AQUA PLANING) ולאבדן מוחלט של יכולת ההיגוי, בלימה או האצה. אז תנו כבוד למים. שלולית עשוי להסתיר בור עמוק אשר עלול לקרוע צמיג או לשבור חישוק גלגל יקר. כך שההמלצה היא להאט לקצב בטוח אם נוסעים על כביש רטוב, להימנע ככל הניתן להיכנס לשלוליות ואם אין ברירה לעשות זאת בנסיעה מאד איטית. יש לשמור על מרחק רב יותר מהמכונית שלפניכם, פשוט כדי לתת יותר מרווח לטעות ולהגדיל ככל האפשר את שולי הבטחון בנסיעה. קחו בחשבון את השינוי שיחול בהיגוי של הרכב. כאשר האחיזה בכביש יורדת, או אפילו גבולית, שינויי כיוון חדים יגרמו להחלקה מיידית. סגלו לעצמכם סגנון נהיגה "עגול" וזורם כדי לשמור על היחסים הטובים בין הצמיג לכביש הרטוב.

 

תזרמו עם החורף

נהיגה בחורף הקצר שיש בישראל צריכה ויכולה להיות כיפית. נקטו בפעולות מונעות כדי שלא תופתעו בגשם הראשון, הכינו את המכונית לחורף עם צמיגים טריים, מגבים יעילים, חימום נעים. בתא הנוסעים ותכניות לראות את הארץ בנהיגה מודעת ובטיחותית שלא תפספסו את הימים המיוחדים יותר שיש לנו כאן בכל שנה.

כתבות נוספות

סרטים, הפתעות ועידכונים
אנחנו משקיעים, אז כדאי לכם.